آرم شهردار

سخنرانی گیاهپزشکی

 

سخنرانی شهردار شیراز در بیستمین کنگره گیاهپزشکی کشور چهارم شهریور 1391 - شیراز


 

 بـه نـام خـدا
 
 
 
حضار ارجمند

شرکت کنندگان و برگزار کنندگان محترم بیستمین کنگره گیاهپزشکی ایران

خانم ها و آقایان

به شهر مقدس شیراز، پایتخت ادب، فرهنگ و تمدن ایران زمین، شهرحرمین مطهر و گنبدهای برافراشته، شهر هنر و حکمت و عرفان خوش آمدید.

امیدوارم علاوه بر بهره گیری از فرصت ارزشمند به دست آمده برای تبادل دانش و تجربه، امکان بازدید از جاذبه های زیبای تاریخی، فرهنگی و طبیعی شهر شیراز و استان فارس نیز برای شما مهیا گردد.

خوشبختانه شهر شیراز به دلیل جایگاه ممتازمذهبی، فرهنگی، تاریخی وعلمی پذیرای رویدادهای معتبر ملی و بین المللی متعددی است و بنده نیزخدا را شاکرم که به بهانه عرض خیر مقدم، فرصت آشنایی و حضور در جمع اساتید و پژوهشگران علوم مختلف برای من فراهم می گردد.

در این مجال کوتاه لازم می دانم به دو مسئله اشاره نمایم:

نکته اول حسن انتخاب شیراز به عنوان میزبان این کنگره است چرا که همانگونه که مستحضرید از یکسو شیراز و فارس همواره به عنوان قطب کشاورزی کشور مطرح بوده اند و از سوی دیگر دانشگاه و در سطح کلان تر جامعه علمی شیراز با به کارگیری شیوه های نوین و ابتکاری از پیشگامان تولید علم کشور هستند. بنابراین میزبانی این همایش در شیراز را به فال نیک گرفته و اطمینان دارم به یاری خداوند جامعه گیاهپزشکی کشور از رهگذر برگزاری این رویداد ارزشمند نتایج ارزنده ای به دست خواهد آورد.

محور دوم عرایض بنده با توجه به شعار این کنگره مبنی بر "گیاه سالم، جهان سالم" شکل می گیرد.

امروزه به رغم تمامی تلاش ای گسترده ای که در زمینه گسترش خدمات بهداشتی و پزشکی، اقدامات پیشگیرانه، آموزش ای بهداشتی و در یک کلام افزایش کیفیت سلامت انسانها صورت گرفته، جمعیتی بالغ بر 85 در صد از مردم جهان هنوز در شرایطی به سر می برند که تا دسترسی کامل به یکی از مهمترین حقوق ذاتی انسان که همانا "حق سلامت" است فاصله بسیار دارند.

بدیهی است برای محقق شدن چنین امری مدیریت شهری می تواند نقش بی بدیلی داشته باشد چرا که از سویی بخشی از چالش ای موجود مستقیماً به حکومتهای محلی مربوط است و از سوی دیگر بسیاری از اقدامات دولتی نیز با همکاری مدیریت شهری روند بهتری در پیش خواهد گرفت.

خوشبختانه شهرداری شیراز با این اعتقاد که شهروندان واحد اساسی شهر هستند فعالیتهای چشمگیری در زمینه بهبود محیط زیست شهری که شرط اساسی حرکت به سوی داشتن جامعه سالم است، به انجام رسانده است. طبعاً بخش گسترده ای از این اقدامات مربوط به گسترش فضای سبز شهری و حفظ فضای سبز موجود است. بی شک از این منظر، یافته های علمی گیاهپزشکی می تواند نقش شایانی در پیشبرد اهداف شهرداریها داشته باشد.

در پایان بار دیگر حضور شما عزیزان در شیراز را خیر مقدم گفته و امیدوارم حاصل تبادل آرا و تجربیات شما در این همایش بتواند مدیریت شهری را در طرح ریزی و تدوین برنامه هایی که غایت نهایی آن دستیابی به شهری ایمن و سالم است، یاری نماید.

با تشکر از حسن توجه شما.