آرم شهردار

سخنرانی بانکوک
 
سخنرانی شهردار شیراز در اولین نشست هیأت مدیره مجمع شهرداران آسیایی 12 بهمن 1390- بانکوک
 
به نام خدا
 
 

 
 
عالیجناب پاریباترا ، استاندار محترم بانکوک

اعضای محترم هیأت مدیره مجمع شهرداران آسیایی

عالیجنابان

حضار ارجمند

خانمها و آقایان

پیش از هر چیز بر خود لازم می دانم مراتب قدردانی صمیمانه خود را نسبت به جناب آقای پاریباترا و شهر بانکوک بابت میزبانی این رویداد ارزشمند ابراز نمایم. همچنین از تلاش همکاران و دوستان خود در شهرداری شهران و دبیرخانه مجمع شهرداران آسیایی که ظرف چند سال گذشته تلاش فراوانی در ایجاد این مجمع نوپا و حرکت بالنده آن داشته اند قدردانی می نمایم.

موضوع صحبت اینجانب ارتباط مستقیمی با مسائل زیست محیطی دارد. گرمایش زمین و تبعات ناشی از آن در قالب الگوهای آب و هوایی مخرب، از بین رفتن سکونتگاهها و سایر موارد مشابه، زندگی میلیونها انسان را در سرتاسر جهان تحت تأثیر قرار داده است. اما آنچه در حال رخ دادن است تنها گوش ای از آینده خطرناکی است که در انتظار بشریت است. در واقع این نسل آینده است که در معرض خشکسالی، بحران بی آبی، قحطی، آلودگی کشنده هوا و ... قرار خواهد داشت. متأسفانه با وجود گذشت حدود یک دهه و نیم از امضای پروتکل کیوتو کماکان شاهد افزایش انتشار گازهای گلخانه ای هستیم. پیش بینی می شود با ادامه روند فعلی تا پایان قرن حاضر شاهد افزایش بیش از 5 درجه دمای کره زمین باشیم. شاید یادآوری این نکته که آخرین عصر یخبندان کره زمین نتیجه کاهش 5 درجه ای دما بوده است، تصویر واقعی تری از آنچه می تواند اتفاق بیفتد، در اختیار ما قرار دهد.

افزایش آگاهی عمومی، مصرف بهینه سوخت و انرژی، افزایش سطح فضای سبز و جلوگیری از تخریب جنگل‌ها، بازیافت مواد، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و استفاده از انرژی‌های جایگزین سوخت‌های فسیلی مانند بادو خورشید مهمترین اقداماتی است که از طریق آن می توان این پدیده و اثرات منفی آن بر زندگی بشر را کنترل کرد. جنبه مثبت قضیه این است که علاوه بر اثرات زیست محیطی مثبتی که اقدامات فوق در پی دارند، مزایای اقتصادی که از رهگذر انجام آنها عاید می گردد، بسیار چشمگیر و قابل توجه خواهد بود.

در حال حاضر هر چند شهرها فقط 3% كره زمین را اشغال كرده اند، اما 75% انرژ مصرف مربوط به آنها بوده و 80% گازها گلخانه ا در شهرها تول د م شود.

بنا بر این هر چند تغییر وضعیت موجود، نیازمند مشارکت جهانی و اقدام عاجل در سطح محلی، ملی و بین المللی است اما شکی نیست که شهرها از نقش محوری تری برخوردار هستند.

در این مجال دو مورد از مهمترین اقداماتی که شهرداری شیراز در راستای تحقق این هدف مشترک و تبدیل شیراز به شهری سبز به انجام رسانده به اختصار ارائه می گردد.

 

1. ایجاد کمربند سبز پیرامون شهر

انجام این طرح از سال 2008 آغاز گردیده و در سال 2018 به اتمام خواهد رسید. پس از انجام این پروژه 13000 هکتار از اراضی پیرامونی شهر جنگلکاری خواهد شد. طبق محاسبات انجام شده تکمیل این پروژه هزینه ای معادل 90 میلیون دلار در برخواهد داشت. این طرح علاوه بر آثار و نتایج مثبت زیست محیطی همچون جلوگیری از فرسایش خاک در اراضی، کاهش آلودگی هوا، مقابله با جزایر حرارتی موجود در مراکز شهری و کاهش شدت و حجم روانابها و سیلابهای شهری، مانع گسترش تصرف غیر قانونی اراضی پیرامونی و گسترش بی رویه شهر شده و می تواند منابع درآمدی پایدار برای شهرداری فراهم نماید. 

 

2. استحصال بیوگاز در دفنگاه پسماندهای شیراز و تبدیل آن به انرژی در نیروگاه بیوگاز سوز

این نیروگاه در سال 1388 به بهره برداری رسیده و برق تولیدی آن وارد مدار گردید. نیروگاه بیوگاز سوز شیراز در مساحتی یک هکتاری احداث شده و شامل دو واحد موتور ژنراتور بیوگاز سوز به ظرفیت 500 کیلو وات می باشد. گاز مصرفی نیروگاه نیز 740 متر مکعب در ساعت است. در کنار تمام مزایای انجام این پروژه، در آمد قابل توجهی نیز نصیب شهرداری شیراز خواهد شد.

این تنها بخش کوچکی از تلاش شهرداری و شورای اسلامی شهر شیراز برای انجام وظا ف و تعهداتی است که در قبال شهروندان خود، شهر و کشور خود و جامعه بشری بر عهده دارد. ادامه این مسیر و افزایش سطح کمی و کیفی این تلاش ا، مستلزم هم اندیشی و تبادل دانش و تجربه در چنین مجامعی می باشد. امید آنکه حاصل فعالیت همه ما در تشکل نو پای مجمع شهرداران آسیایی، دسترسی سریعتر به اهداف بزرگمان باشد.

آینده مقصدی نیست که ما به سوی آن در حرکتیم. آینده چیزی است که ما آن را ایجاد می کنیم. بیایید به کمک هم آینده ای بسازیم که آیندگان به ما افتخار کنند.

با تشکر از توجه شما.