آرم شهردار

مقاوم سازی با مشارکت شهروندان
 
مقاوم سازی شهری با مشارکت شهروندان

 

 
شیراز شهر مقدسی است که سومین حرم اهل بیت خوانده می شود و پایتخت فرهنگی ایران اسلامی! و مثل هر شهر دیگری به همت مسؤولانی دلسوز و شهروندانی آگاه روز به روز درحال توسعه, عمران و آبادانی است. در فضایی که شاهد گسترش شهرها، رشد روز افزون شهرنشینی و تراکم جمعیت در مناطق شهری هستیم، علاوه بر فعالیت های عمرانی و بنیادین همچون ساخت و ساز پل های عظیم و بزرگراه ها، توجه به مقاوم سازی بدنه شهری در برابر حوادث و بلایا نیز اهمیت ویژه می یابد.
 
زلزله هایی که هر از گاه در شهرهای کشورمان رخ می دهد تلنگری است برای دیگر شهرهای کشور که به دلیل موقعیت جغرافیایی خود در معرض بلایا و آسیب های طبیعی به ویژه زلزله قرار دارند. و شیراز یکی از همان شهرهاست.
 
اگرچه امروزه ساختمان سازی ها بر اساس قوانین و آیین نامه های مقاوم سازی ساخته می شوند اما در حال حاضر شیراز حدود یکهزار و هفتصد هکتار بافت فرسوده دارد که مهم ترین محل مورد تهدید در برابر آسیب های طبیعی است. وجود بافت های فرسوده در شهرها با توجه به پیشینه شهرنشینی و قدمت شکل گیری شهرها امری اجتناب ناپذیر است اما این نکته نیز قابل توجه است که هرچه بافت فرسوده در شهر بیشتر باشد هنگام وقوع زلزله نیز میزان تلفات و خسارات بیشتر و البته امداد رسانی دشوارتر است.
 
تداوم و افزایش سیاست های تشویقی برای نوسازی و مقاوم سازی بافت های فرسوده همچنین ترغیب شهروندان به این امر گامی مهم در جهت تغییر چهره و ساختار ایمنی شهر است. در این راستا شهرداری شیراز گام هایی برداشته است که از جمله آن می توان به معاف کردن متقاضیان نوسازی پلاک های واقع در بافت فرسوده از عوارض ساخت و ساز اشاره کرد. اگرچه موضوع زلزله و مقابله با بحران های طبیعی هنوز به دغدغه ای عمومی و گسترده بین شهروندان تبدیل نشده است اما برنامه ریزی های کلان و فرهنگ سازی مناسب توسط سازمان ها و نهادهای مرتبط با این موضوع از اهمیت ویژه برخوردار است. به امید روزی که با همت، پشتکار و دلسوزی مسؤولین و آگاهی و مشارکت شهروندان شهری داشته باشیم مقاوم در برابر زلزله.