منوی عمودی
 • معرفی سازمان آرامستان‏ ها◄
  • اهداف و مأموریت ها
  • منشور اخلاقی کارکنان سازمان آرامستان‏ ها
  • سازمان تفصیلی و ساختار اداری سازمان آرامستان ها
  • معرفی رییس سازمان
 • آیین نامه ها و قوانین◄
  • آیین نامه ها و قوانین مربوط به آرامستان
  • آیین نامه مقررات بهداشتی آرامستان ها
  • آیين نامه مرده شوي خانه و گورستان
  • آیین نامه اجرایی تأسیس مؤسسه های حمل جسد در شیراز
  • نرخ جدید
 • آرامستان بهشت احمدی◄
  • تاریخچه آرامستان بهشت احمدی
  • راه دسترسی آرامستان بهشت احمدی
  • مشخصات فاز یک آرامستان بهشت احمدی
  • بهای خدمات آرامستان بهشت احمدی
 • آرامستان دارالسلام◄
  • تاریخچه دارالسلام
 • آرامستان های فعال شیراز
 • طرح دادپزشک قانونی◄
  • معرفی طرح
  • فرآیند صدور جواز دفن فوت شدگان بیمارستانی
  • دستورالعمل اجرایی صدور جواز دفن فوت شدگان بیمارستانی
  • نمودار فرآیند صدور جواز دفن فوت شدگان بیمارستانی
 • گالری تصاویر
ارتباط با مدیریت

 

 

مهندس علیرضا چراغی ، رییس سازمان آرامستان های شیراز

شماره تلفن دفتر: 37301950

 

زمان ملاقات با ارباب رجوع

 

یک شنبه و سه شنبه  ها ساعت 8 تا 10 صبح

(در صورت تمایل ، پیش از مراجعه با دفتر هماهنگی فرمایید)

 

نظرسنجی
آیا مایل به بازدید از آرامستان بهشت احمدی و آشنایی با فضای آرامستان و خدمات آن می باشید؟
بله
اطلاعات موجود در سایت برای آشنایی با آرامستان کافی است
خیر
اوقات شرعی
آب و هوا
در حال بارگزاری
آیین نامه مرده شوی خانه و آرامستان

آیين نامه مرده شوي خانه و گورستان

مصوب سال 1319

«نسخه اصلی آیین نامه را از این جا دانلود کنید»

 

فصل اول - كليات

 

ماده 1: ساختمان و انتظام مرده شوي خانه و گورستان از لحاظ بهداشت تحت نظر شهرداري بوده و هم چنين احداث بنگاه هاي نام برده منوط به موافقت قبلي و دريافت پروانه از شهرداري است.

 

ماده 2: کسانی که مي خواهند احداث مرده شوي خانه يا گورستان نمايند بايداعتبار كافي داشته، مقررات اين آیين نامه را كاملاً رعايت نمایند.

 

ماده 3: مرده شوی خانه بايد بنا به مقتضيات محلي و به تناسب نيازمندي داراي اتاق هاي كافي جهت گذاردن جنازه قبل از غسل، اتاق هاي مخصوص غسل، اتاق براي معاينه درگذشتگان مشكوك، اتاق پذيرایي با لوازم، اتاق براي انجام آیين مذهبي و انبار البسه در گذشتگان باشد، اتاقهاي مخصوص غسل بايد براي جريان آب گرم و سرد لوله كشي شده باشد و مجراي فاضلاب مطابق اصول بهداشت داشته باشد.

 

فصل دوم - شرايط حمل درگذشتگان

 

ماده 4: حمل حمل درگذشتگان قبل از تحصيل پروانه دفن ممنوع است مگر در موارد ضروري.

تبصره 1: پروانه دفن را پزشك معالج مكلف است بدهد و در صورت نداشتن پزشك معالج بايد به وسيله كلانتري مربوط از پزشك بهداري شهرداري بخش پروانه دفن تحصيل نمايند و در موارد جنحه و جنايت بايد به شهرباني يا پزشك قانوني دادگستري مراجعه شود (پروانه روي اوراق چاپي كه از طرف اداره بهداري به طور رايگان به اختيار گذارده مي شود نوشته مي شود).

تبصره 2: بینوایان و اشخاص غريب كه در اماكن عمومي و گذرها فوت مي نمايند و هم چنين جسد خردسال ها را كه در اين قبيل اماكن عمومي و گذرها مي گذارند، پس از مراجعه به كلانتري از طرف پزشك بهداري بخش مربوط معاينه خواهند شد و در صورتي كه مظنون به جنحه و جنايت نباشند، پروانه دفن از طرف پزشك نام برده صادر و به مأمور كلانتري تسليم مي شود تا از طرف كلانتري مأمورين مرده شوي خانه براي حمل درگذشته احضار شوند.

 

ماده 5: حمل  جنازه به وسيله وسایط نقليه و كرايه و شخصي اكيداً ممنوع است.

 

ماده 6: اتومبيل يا كالسكه مخصوص نعش كش بايد داراي تابوت روبسته از چوب جلا شده بوده، داخل آن نيز آهن سفيد باشد كه مرده را داخل آن قرار دهند؛ اتومبيل و كالسكه نام برده بايد منحصراً براي حمل درگذشتگان به كار برده شده، هرگونه استفاده ديگري از آن ممنوع است.

 

ماده 7: پس از حمل درگذشته بايد داخل تابوت را با آهك شستشو دهند.

 

ماده 8: وسايل جهت حمل درگذشته مي بايستي به محض اطلاع منتهي تا يك ساعت در محل حاضر شود.

 

ماده 9: مأمورین  حمل بايد لباس مشكي نظيف در بر داشته باشند.

 

فصل سوم - شرايط غسل و كفن درگذشتگان

 

ماده 10: محل غسل بايد كف آن تا يك متر از ديوار از سمنت صيقلي شده و صاف پوشيده شده و هميشه پاكيزه نگاهداري و لااقل روزي دو مرتبه به وسيله آب آهك شسته شود.

 

ماده 11: غسل  درگذشتگان در غير مرده شوي خانه هاي عمومي ممنوع است و در موارد ضروري موكول به موافقت شهرداري است.

 

ماده 12: غسل درگذشتگان قبل از ارایه پروانه دفن ممنوع است.

 

ماده 13: نگاهداری درگذشتگان مگر در موارد ضروري بيش از 2 ساعت در مرده شوي خانه ممنوع است.

 

ماده 14: متصدیان  غسل و كفن و دفن بايد از دستورات مذهبي مطلع و داراي پروانه مخصوص بوده از شرايط بهداشت كاملاً آگاه باشند.

 

ماده 15: متصدیان  غسل و كفن پس از انجام بايد هر دفعه دست هاي خود را تا آرنج با آب گرم و صابون شسته؛ سپس در يكي از محلول هاي گندزادي فرو برند.

 

ماده 16: اشخاص نام برده بايد معروف به فساد اخلاقي نبوده، داراي پروانه تندرستي از پزشك رسمي بوده، هميشه نظيف و در موقع كار لباس مخصوص در بر داشته باشند.

 

ماده 17: متصدیان  غسل و كفن حق ندارند با لباس كار از مغسل خارج شوند و پس از انجام كار بايد خود را شستشو داده با لباس شخصي بيرون روند.

 

ماده 18: اشخاص نام برده ده و هم چنين گوركنان حق اشتغال به پيشه ديگري ندارند.

 

ماده 19: کفن در گذشتگان بايد در همان اتاق مخصوص غسل روي سكوي جداگانه كه از سمنت و يا سنگ و يا پارچه صاف باشد انجام گيرد.

 

ماده 20: ورود  اشخاص متفرقه به محل غسل ممنوع است.

 

فصل چهارم - شرايط دفن و امانت گذاردن درگذشتگان

 

ماده 21: دفن و امانت گذاردن درگذشتگان در غير از گورستان هاي رسمي ممنوع است.

 

ماده 22: گودی  گور باید حداقل 2 متر، طول 2 متر و عرض 80 سانتي متر باشد؛ در اطفال خردسال عرض و طول به تناسب سن كم تر از اين مقياس منظور شود.

 

ماده 23: هر گور از اطراف با گور ديگربايد 30 سانتي متر فاصله داشته باشد.

 

ماده 24: برای هر درگذشته گور جداگانه لازم است. دفن دو درگذشته يا بيش تر در يك گور ممنوع است.

 

ماده 25: در گور درگذشتگاني كه به بيماري هاي واگيري مثل اسهال خوني، حصبه، سل و غيره فوت كرده اند بايد مقدار سه كيلو آهك را در آب مخلوط نموده در توي گور بريزند و سپس روي آن را بپوشانند.

 

فصل پنجم گورستان

 

ماده 26: گورستان باید دارای شرایط زیر یاشد:

 • محصور از دیوار و یا نرده آهن بوده مطابق نقشه مصوب شهرداري خيابان بندي و درختكاري و گلكاري داشته باشد.
 • ساختمان مقبره هاي خصوصي در گورستان مطابق نقشه اداره شهرداري خواهد بود.
 • در گورستان باید محل مخصوص مطابق اصول بهداشت براي درگذشتگان كه به امانت گذارده مي شوند ساخته شود و نيز بايد اتاق هاي متعدد جهت مشايعين، گوركنان و گذاردن درگذشتگان داشته، لوازم دفن از قبيل آهك و آجر و غيره هميشه موجود داشته باشد.

 

ماده 27: در گورستان باید به قدر كافي و به اقتضاي موقع گوركن و كارگر داشته باشد.

 

ماده 28: برای هر گورستان و مرده شوي خانه يك دستگاه تلفن ضروري است.

 

فصل ششم - راجع به حمل درگذشتگان به اماكن متبركه و يا ساير نقاط

 

ماده 29: جنازه هایی که به اماكن متبركه حمل مي شوند بايد با پروانه اداره بهداري شهرداري و يا پزشكي كه به نمايندگي آن اداره تعيين مي گردد، بر طبق مقررات زير انجام می شود:

 • اولیای درگذشته كتباً شرحي منضم به پروانه پزشك معالج تهيه و تسليم اداره بهداري خواهند نمود تا چنان چه از لحاظ بهداشت حمل جنازه مانعي نداشته باشد پروانه داده شود.
 • طرز حمل جنازه ها به اماكن متبركه و دوردست بر حسب محل و اقتضاي فصل بر طبق دستور اداره بهداري و يا پزشك نماينده آن اداره خواهد بود.
 • برای حمل جنازه ها به خارج از كشور طبق مقررات اداره كل بهداري بايد رفتار شود.

 

فصل هفتم - مواد متفرقه

 

ماده 30: مرده شوی خانه و گورستان بايد جداگانه دفاتر چاپي مخصوص زير را مطابق دستور اداره بهداري براي ثبت عمليات مربوط به خود داشته و نگاهداري نمايد: دفتر ثبت درگذشتگان به ترتيب ورود به غسالخانه، دفتر ثبت البسه درگذشتگان، دفتر ثبت گزارش يوميه، دفتر درآمد و هزينه روزانه، دفتر ثبت هزينه متعلق به درگذشتگان.

تبصره - متصدي مرده شوي خانه و گورستان مكلف است در مقابل دريافت هرگونه وجهي كه به عنوان هزينه دريافت مي كند قبض رسمي آن را در دفتر مربوط ضبط نمايد.

 

ماده 31: متصدی مرده شوي خانه موظف است روي اوراق چاپي كه به دستور اداره بهداري طبع شود، همه روزه از كليه درگذشتگان وارده گزارشي تهيه و حاضر نموده؛ صبح روز بعد به اداره بهداري شهرداري تسليم نمايد. كليه پروانه هاي دفن صادره از طرف پزشكان بايد ضميمه گزارش نام برده به اداره بهداري تسليم شود. اين گزارش بايد در دفتر مخصوص گزارش يوميه ثبت و وارد شود.

 

ماده 32: البسه  درگذشتگان همه ماهه جمع آوري و درآخر هر ماه با نظارت پزشك اداره بهداري شهرداري بايد سوزانده شود.

 

ماده 33: نرخ حمل و کفن و دفن  اموات مطابق صورتي خواهد بود كه از طرف شهرداري تعيين و ابلاغ مي شود. كاركنان كفن و دفن نمي توانند به هيچ وجه اضافه از نرخ نام برده وجهي از كسان درگذشته مطالبه و دريافت دارند.

 

ماده 34: متصدی غسالخانه موظف است یك نسخه از تمام مقررات اين آيين نامه را در محل مقتضي كه قابل استفاده عموم باشد به ديوار نصب نمايد و هم چنين نرخ مصوب بايد به خط درشت اعلام و به شرح بالا در معرض استفاده واردين قرار گیرد.

 

ماده 35: هر یک از متصديان غسالخانه و گورستان و هم چنين كاركنان در مواردي كه وظيفه عمومي مخصوصي به عهده آن ها است مسؤول اجراي كليه مقررات اين آیين نامه مي باشند.

 

ماده 36: آیین نامه غسل و كفن و دفن درگذشتگان ملت‏ های متنوع از لحاظ تشريفات مذهبي تابع مقررات مخصوص به خود آن ها بوده ولي از لحاظ بهداشت و انتظامات تابع اين آیين نامه خواهد بود.

 

ماده 37: متخلفان از مقررات اين آیين نامه طبق ماده 276 قانون كيفر عمومي و به شرح زير به كيفر خواهند رسيد:

الف) چنان چه متخلف از متصديان و مسؤولين نگاهداري و اداره مرده شوي خانه و گورستان باشد و از مواد 3، 6، 11، 13 و 26 (شق، الف و ج ) و 27، 28، 30، 31، 32،33 و 34 تخلف کنند به حبس تكديري از يك تا هفت روز و جزاي نقدي از 5 تا 50 ريال و يا به يكي از اين دو كيفر خواهند رسيد و مراتب در پشت پروانه آن ها قيد مي شود؛ چنان چه در ظرف سال اشخاص نام برده سه محكوميت به شرح فوق پيدا كنند پروانه آن ها پس گرفته مي شود.

ب) هر گاه کارکنان بنگاه هاي نام برده از مواد 4، 5، 7، 8، 9، 12، 13، 15، 17، 18، 21، 23، 24 و 25 تخلف كنند به حبس تكديري از 1 تا 3 روز و غرامت از 3 تا 30 ريال و يا به يكي از اين دو كيفر محكوم مي شوند.

هم چنين اگر ثابت شود مسؤولين و متصديان بنگاه در نظارت و اجراي تكاليف كاركنان به شرح بند (ب) غفلت ورزيده اند به كيفر مقرر در بند الف اين ماده خواهند رسيد.

گالری عکس
چپ
راست
کپی رایت

تمامی حقوق این وب سایت در اختیار سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری شیراز می باشد.